Безкоштовна консультація

Безкоштовна консультація

Залиште ваші контакти - і з вами зв'яжеться наш менеджер!

Ім'я
Телефон

Статті

Освіта в Естонії – неспішна хода до європейського добробуту

11.04.2014
Освіта в Естонії – неспішна хода до європейського добробуту. Фото - 4

Вже сама згадка про Естонію у багатьох викликає поблажливу посмішку. Розхожі уявлення про естонців як повільних флегматиків хоча і мають під собою реальні підстави, в цілому так само безглузді, як і архетипні анекдоти, що розповідаються з характерним випинанням очей і тягучим наслідуванням жодного разу не почутої естонської мови. Тим часом життя в цій країні відзначене такою динамікою соціального і технічного прогресу, якому залишається тільки заздрити. Наприклад, саме естонським програмістам ми зобов'язані існуванням популярного Skype, головний програмний код якого був написаний саме ними.

Сьогодні Естонія – це не тільки відомий усім лікер «Vana Tallinn», поголовний лібералізм населення та національно-історичні конфлікти, що періодично спалахують, але й це ще і нова суспільна реальність. Своєрідна пишність балтійської природи і місцевого способу життя, щиро розписані в туристичних брошурах, а також незвичайні успіхи в IT-сфері – все в цій країні переможеного соціалізму неодмінно дивує і радує. Чи варто говорити, що навчання у тутешніх вишах не менш унікальне, перспективне та цікаве?

Для запису на консультацію до експерта DEC education телефонуйте: 0 800 30 44 33 або залишайте онлайн-запит

Онлайн запит

Естонський шлях

Естонія – найменша балтійська держава площею всього 45 тис. км2 і населенням 1,3 млн осіб. Із одного кінця країни в інший можна спокійно доїхати за дві-три години, тоді як у Таллінні (саме так тепер прийнято писати назву цього міста) половина цього часу займе стояння у пробках – в загальному, все як всюди. Ще ця країна – повноцінний член шенгенської зони, тому ніхто не заборонить вам, наприклад, здійснити спонтанний вояж на теплоході в Гельсінкі, до якого можна дістатися всього за пару годин.

Дороги в Естонії – одні з кращих у Європі, а місцева дорожня поліція, напевно, найнекорумпованіша у світі: «вирішити питання на місці» без ризику для власної волі тут не вийде ні в кого.

Естонія – остання європейська і перша постсоціалістична держава, яка у 2011 році перейшла на євро. Її зовнішній економічний борг – найнижчий по ЄС, а рівень життя – кращий на всьому пострадянському просторі. Завдяки технологічній просунутості та повсюдній доступності інтернету (в тому числі 3G і Wi-Fi) всі необхідні економічні, юридичні та інші операції здійснюються клацанням мишею. Наприклад, заснувати нову фірму можна по інтернету всього за півгодини, причому з 2011 року для цього не потрібен навіть статутний капітал.

Найбільш переконливо нові інформаційні технології виявляють себе у сфері освіти. Так, для школярів створена спеціальна система під назвою «e-kool», в якій відображається вся інформація про оцінки, відвідування та домашні завдання. Крім цього, існує система SAIS, за допомогою якої можна подати заявку в обраний університет, не встаючи з улюбленого крісла. І зауважте: ніякої корупції або упередженості, адже розподілом місць відає безпристрасна і яка не допускає помилок система.

Прагнути вище

Система вищої освіти в Естонії влаштована простим і зрозумілим для жителів СНД чином. Тут прийнята традиційна градація на бакалаврат, магістратуру та докторантуру. Країна повноцінно імплементувала всі досягнення Болонського процесу і входить до Європейського ENIC / NARIC.

Як і в багатьох країнах, вища освіта в Естонії ділиться на два типи: академічна і прикладна. Академічну освіту дають університети, тоді як прикладну можна отримати або в одному зі структурних підрозділів університету, або у вищому навчальному закладі професійного профілю, або в професійно-технічному училищі. Всього в країні шість громадських і п'ять приватних університетів, а також вісім державних і тринадцять приватних вищих навчальних закладів професійного профілю.

Номінальний термін навчання на ступінь бакалавра в університеті – 3 роки і відповідає 180 заліковим пунктам за системою ECTS. Після навчання присвоюється ступінь бакалавра (bakalaureusekraad). Тривалість навчання в закладах вищої прикладної освіти залежить від обраної спеціальності і займає від 3 до 4 років (180-240 ECTS). Після закінчення навчання студенти не тільки отримують диплом про вищу прикладну освіту – rakenduskorgharidusoppe diplom, але і можуть без особливих труднощів вимовити це слово.

Слідом за ступенем бакалавра можна пройти другий цикл навчання і отримати ступінь магістра (magistrikraad). Для цього потрібно буде ще 1-2 роки і 60-120 балів ECTS.

Після закінчення естонського вишу іноземний випускник має шанс отримати єдиний європейський сертифікат фахівця, який дозволяє безпроблемно працювати за фахом у будь-якій європейській країні.

Викладання в естонських вишах, як правило, ведеться державною мовою, проте все більше число курсів і навчальних програм доступні англійською, а іноді й іншими мовами. У деяких вищих навчальних закладах існують програми навчання російською мовою для російськомовних учнів. Знання естонської мови для навчання або отримання візи не потрібно. При цьому навіть етнічні неестонці, маючи на руках диплом одного з національних університетів, підпадають під обов'язкову державну мовну інспекцію.

Щоб вступити на обрану спеціальність, від вас потрібна буде наявність відповідної навчальної кваліфікації (сертифікованої в ENIC / NARIC), а також документів, що підтверджують володіння іноземною мовою. Як правило, визнаються всі міжнародні мовні тести, але деякі виші можуть проводити власне тестування вступників.

Навчальний рік починається у вересні і ділиться на два семестри. У більшості випадків іноземних студентів приймають із осіннього семестру. Як правило, крайній термін подачі заяв для вступників, які не є громадянами ЄС, – кінець квітня.

Якісне різноманіття

З 2007 року всі естонські виші навчають іноземних студентів на повністю акредитованих програмах. Дипломи про вищу освіту визнаються в усіх країнах-членах ЄС, а також за його межами. Про високу якість освіти свідчить також наявність у вишах Естонії програм зі статусом Erasmus Mundus (що дозволяє вільно брати участь у студентському обміні) і присутність найстарішого університету країни у списку 600 кращих вищих навчальних закладів світу за рейтингом THES-QS 2009 року.

Іноземним студентам доступно найширше число спеціальностей, але зрозумілим пріоритетом користуються все ж технічні та інженерні.

У багатьох людей освіта в Естонії асоціюється насамперед із Тартуським університетом. Найстаріший і найпрестижніший виш країни, що надає передову освіту з найбільш затребуваних спеціальностей, він зберігає культуру естонського народу і незмінно підвищує репутацію країни у сфері вищої освіти. У Тарту жили і викладали всесвітньо відомі вчені та академіки: астроном В. Я. Струве, біолог К. фон Бер, лікар М. І. Пирогов і, звичайно ж, філолог і семіотик Ю.М. Лотман. Останнім часом заслуги університету помітні саме у сфері мистецтвознавства: так, капітальні праці Ю. М. Лотмана і його геніальні прозріння в галузі культурології, мистецтва та семіотики кінематографа складають одну з вершин світової академічної думки.

Сьогодні тут навчається понад 17 тис. студентів.

Не менш сильні позиції і у Талліннського технічного університету, який є одним із найбільших у країні і поступово інтегрується з рядом інших іменитих вишів (зокрема, нещодавно відбулося його злиття з International University Audentes). Це провідний інженерний виш у Прибалтиці і нових країнах Європейського союзу. Саме він готує майбутню інтелектуальну еліту, яка задаватиме напрямок розвитку технологічного прогресу людства. Науково-дослідницька діяльність тут не припиняється ні на один день, красномовним свідченням чого виступає той факт, що у Талліннського технічного університету найбільше патентів на своє ім'я.

Сьогодні тут навчається понад 14 тис. студентів.

Також у столиці знаходиться ще один великий та іменитий виш – Талліннський університет, заснований у 2005 році на базі Талліннського педагогічного університету. Сьогодні це основний центр підготовки педагогічних кадрів у республіці. Також сильні його позиції у підготовці фахівців із філології, в тому числі російської та східної, азіатської культурології та прикладної психології. Університет має унікальний бібліотечний фонд «Прибалтика». Тут же знаходиться частина архіву згаданого вище Ю.М. Лотмана.

Сьогодні тут навчається понад 9 тис. студентів.

Із естонських вишів артистичного профілю заслуговує на особливу згадку Естонська академія музики і театру. Заснована у 1919 році, вона сьогодні є найбільшим національним музично-педагогічним та науковим центром, який готує фахівців і діячів у сфері музикознавства, фольклористики, естетики та музичної педагогіки. Академія також розташована у Таллінні, займаючи з 1999 року нову будівлю, що вважається одним із кращих і найбільш сучасних консерваторських споруд у світі.

Сьогодні тут навчається близько 700 студентів.

Що почім?

Більшість міжнародних програм, які викладаються англійською мовою, – платні. Вартість навчання може варіюватися від €2300 до €5000 на рік. Проте можливість навчатися безкоштовно все ж існує як завдяки дотаціям ЄС і, отже, грантам, так і специфіці самих програм навчання (наприклад, той же Erasmus Mundus). У більшості випадків вартість навчання для громадян і негромадян ЄС однакова. Зразкові витрати на проживання та харчування складають від €400 до €600 на місяць.

Що ж стосується стипендій на навчання, то для іноземних студентів є кілька схем підтримки. Інформацію про це можна отримати безпосередньо в міжнародному студентському відділі, який працює в кожному навчальному закладі.

Для запису на консультацію до експерта DEC education телефонуйте: 0 800 30 44 33 або залишайте онлайн-запит

Онлайн запит