Безкоштовна консультація

Безкоштовна консультація

Залиште ваші контакти - і з вами зв'яжеться наш менеджер!

Ім'я
Телефон

Статті

Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма

05.02.2018
Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма. Фото - 4

Якщо порівнювати з чимось систему британської освіти, то вельми підійде корабель. Тут, як і на кораблі, багато різноманітних механізмів і вузлів, що працюють як окремо, так і спільно, а кожна машина на такому судні робить якийсь певний вид роботи. Начебто роботи і різні, але корабель рухається вперед. І як би там не було, але це авторитетне британське судно в своєрідній світовій освітній регаті йде першим.

Для чого нам це?

Давайте відразу поставимо собі запитання: для чого нам потрібно знати систему британської освіти? Відповідь проста: якщо ми хочемо відправити дитину до Великобританії, то нам необхідно володіти хоча б елементарними знаннями про те середовище, куди потрапить наше чадо. Адже на якомусь освітньому етапі наша дитина приєднається до учнів, буде відвідувати певний клас і вчитися за навчальними програмами, встановленими системою освіти Великобританії. Який етап? чому в цьому класі? чому така програма? – відповіді на ці запитання нас не повинні бентежити. Звичайно, щоб зайняти своє місце в класі в Великобританії, дитина ще повинна в певній мірі володіти англійською мовою. Але це зовсім інша історія.

Як з цим розібратися?

Система освіти Великої Британії взагалі і середньої освіти зокрема має досить складну ієрархію, розібратися з якою часом досить-таки нелегко. Витоки такого підходу криються, як кажуть самі британці, в свободі вибору. І дійсно, варіантів вибору шкіл, програм, класів, варіантів навчання та ін. сила-силенна. Щоб систематизувати знання про освіту у Великобританії, необхідно спочатку хоча б візуалізувати їх у вигляді таблиці.

Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма. Фото - 5

Як показують дані таблиці, навчання в кожному класі співвідноситься з певним етапом, закінчення якого передбачає здачу якогось контрольного іспиту. Слід зауважити, що наведена в таблиці інформація стосується всіх шкіл, які, до речі, теж мають певні відмінності.

Цікавитесь середньою освітою у Великобританії? Дізнайтеся більше про школах і програмах для своєї дитини

Дізнатися більше

Які бувають школи?

Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма. Фото - 6

У Великобританії існує два основних типи шкіл: державні та приватні. Найголовніша відмінність цих шкіл – стягування платні за навчання. У звичайних державних школах навчання безкоштовне, проте наші діти потрапити туди не зможуть, адже в подібних школах можуть вчитися тільки британські громадяни та іноземці, які проживають на законних підставах. Втім, як то кажуть, і не треба! Адже у таких шкіл менше можливостей, та й за статистикою вони перші місця в рейтингах шкіл, як правило, не займають. Хоча, по правді кажучи, у багатьох з них пропонують хороші можливості для дітей, особливо в школах, розташованих в багатих районах. Неважко здогадатися, що головна причина відмінності між державними та приватними школами знаходиться в матеріальному добробуті навчальних закладів. Так, в приватну школу можуть запросити унікальних викладачів, тут куди солідніша матеріальна база. У таких школах починають навчати студентів іноземних мов з більш раннього віку, пропонують дуже широкий спектр позакласних заходів. А ось в державній школі, яка, власне кажучи, функціонує на податки, це можуть собі дозволити не завжди.

Окремо стоять в категорії державних так звані граматичні школи – навчальні заклади на кшталт наших гімназій, ліцеїв, куди, до речі, вступити можна і нашим учням, оскільки граматичні школи за фактом для іноземців платні. Перевага граматичних шкіл полягає в тому, що на відміну від власне державних деякі предмети тут вивчають поглиблено.

Приватні школи помітно відрізняються від державних в плані свободи. Тут можуть використовувати свою навчальну програму виходячи з потреб студентів. Звичайно, список обов'язкових предметів для вивчення згідно загальнонаціональній програмі (англійська, математика, природничі науки) ніхто не відміняв, точно так, як і єдині санітарні норми, яким повинні слідувати всі навчальні заклади країни. В іншому ж у «приватників» багато свободи. Ще слід додати, що приватні школи нерідко намагаються набирати дітей з хорошим потенціалом, тому загальний рівень підготовки учнів такої школи досить високий.

І ще два слова про типи шкіл: як державні, так і приватні поділяються на школи для хлопчиків, школи для дівчаток і змішані школи (для хлопчиків і дівчаток разом). Кожна з них має свої плюси, і після закінчення кожної з них студент виходить з високим рівнем підготовки. Але починається все, звичайно ж, ще з дошкільної освіти.

Відгук клієнта DEC education

Валентин, учень Gordonstoun School: « Атмосфера в школі дуже хороша, позитивні люди, але потрібно бути готовим до традицій, особливими правилами, починаючи від етикету, і закінчуючи домашнім завданням». Читати весь відгук >>>

Коли дітей починають навчати?

У Великобританії діти вперше стикаються з системою освіти, починаючи з 3-4 років. Саме в цьому віці найчастіше дитину віддають в державний чи приватний дитячий садок. Це – етап дошкільної освіти. В системі поділу освіти на ключові етапи його ще називають Key Stage 0. Тут треба трохи відійти в сторону і розповісти про ключові етапи.

Що таке ключові етапи?

Ключовий етап (Key Stage) – це етап національної програми освіти в Великобританії для позначення рівня академічних знань студента в певному віці. Сегментація на ключові етапи не використовується в Шотландії, що має свою кваліфікаційну структуру, яка, однак, визнається у всій Великобританії.

Головними ключовими етапами в отриманні середньої освіти вважаються Key Stage 1, Key Stage 2, Key Stage 3, Key Stage 4. Назви етапів Key Stage 0 і Key Stage 5 – скоріше данина традиції, оскільки в побуті їх найчастіше називають за назвою відвідуваного дитиною закладу (для Key Stage 0 – Nursery (дитячий садок), а для Key Stage 5 – Sixth Form). По завершенні кожного з ключових етапів дитина проходить контрольний зріз знань. Повноцінна ж система навчання починається при вступі до молодшої школи.

Що таке молодша школа?

Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма. Фото - 7

Після закінчення дошкільного етапу 5-річну дитину приймають в перший клас (Year 1) молодшої школи. Починається наступний етап – початкова освіта. До речі, іноземні учні можуть вступити в британську школу, починаючи з 7 років. У молодшій школі діти займаються по загальнонаціональній програмі, проходячи після завершення кожного ключового етапу певний тест перевірки знань – National Curriculum Tests.

Навчання в молодших класах передбачає також підготовку до стандартизованих іспитів Common Entrance, які діти здають під час вступу до старшої школи у віці 11 і 13 років (іспити відповідно називаються Common Entrance (11+) і Common Entrance (13+)). Головні предмети, які вивчають студенти в даний період, – англійська мова, математика природничі науки. Ну і, звичайно ж, ряд додаткових дисциплін.

Як готуватися до старшої школи?

У 14-16 років (Year 10 і Year 11) у учнів починається новий ключовий етап – Key Stage 4. Він дуже важливий, оскільки на цьому етапі передбачається підготовка до отримання документу про про повну загальну середню освіту. Ще також важливо не тільки отримати документ, а й здати добре іспити, адже від цього буде залежати можливість переходу на наступний ключовий етап. Чим займаються студенти Year 10 і Year 11? Вони працюють за програмами GCSE і iGCSE.

Що таке GCSE і iGCSE?

Середня освіта у Великобританії: особливості, навчальна програма. Фото - 8

GCSE (The General Certificate of Secondary Education) – це спеціальна дворічна програма, що завершує курс середньої освіти. Програма передбачає вивчення кількох обов'язкових предметів - англійської мови, математики і природничих дисциплін (фізика, хімія, біологія). Решту предметів – пропонує школа, а також обирає студент. Найчастіше школи пропонують дітям ще в якості обов'язкових предметів англійську літературу (в Уельсі – валлійську, а в Північній Ірландії – ірландську мови). А діти обирають предмети на свій розсуд. Всього разом виходить 5-10 дисциплін, але обов'язкові предмети дуже важливі – саме за результатами їх здачі будуть оцінювати здібності студента до подальшого навчання.

Іноземні студенти займаються за програмою iGCSE (International General Certificate of Secondary Education) – це міжнародний аналог програми GCSE. Хоча вони дуже схожі, але все-таки мають деякі відмінності. Скажімо, якщо GCSE передбачає вивчення предметів блоками (наприклад, природничі науки), то за програмою iGCSE потрібно вивчати кожен предмет окремо (в нашому прикладі – фізику, хімію і біологію). Ще одна важлива особливість: якщо ваша дитина вчиться в граматичній школі, то займатися вона буде за програмою GCSE, в той час як у приватних школах – по міжнародній iGCSE. Разом з тим сертифікати GCSE і iGCSE для британських вишів рівносильні. Більш того, враховуючи, що часто тестування за програмою iGCSE вважається більш жорстким, популярність даної програми останнім часом зростає.

Що стосується Шотландії, то тут еквівалентом GCSE і iGCSE виступають програми Intermediate 1, Intermediate 2 і National 4/5.

Що далі?

Після закінчення Year 11 студент отримує General Certificate of Secondary Education (аналог нашого атестата), і це значить, що у нього вже є середня освіта. Що робити далі? Є два варіанта. По-перше, можна покласти в стіл свій General Certificate і влаштовуватися на роботу. По-друге, взявши в руки сертифікат, можна продовжити свою освіту для того, щоб вступити до університету. Адже в Великобританії на відміну від України, отримавши середню освіту, відразу до вишу не вступиш, для цього потрібно ще два роки провчитися. Дуже важливий момент: іноземні студенти, приїжджаючи вступати до британських вишів, найчастіше починають свою освіту саме з цього етапу. І ось тут перед ними з'являється вибір: навчання за програмою Sixth Form або Foundation.

Відгук клієнта DEC education

Ігор і Ольга, батьки Валентина, учня Gordonstoun School: & laquo; Дитина вільно говорить англійською мовою, став дисциплінованим і відповідальним за своє навчання і побут. У подальших планах – надходження в британський університет». Читати весь відгук >>>

Що таке Sixth Form?

Sixth Form – це дворічна програма підготовки перед університетом. Якщо в середній школі існує перелік обов'язкових для вивчення предметів, то вже в Sixth Form студент обирає собі предмети самостійно – відповідно до профілю його майбутнього вишу. Якщо дитина закінчила середню школу, вона може відвідувати коледж Sixth Form при цій же школі, якщо, звичайно, тут читають дисципліни за її майбутнім профілем. Якщо ж перелік предметів учня не влаштовує, то можна знайти незалежний Sixth Form коледж, де такі предмети викладають.

Традиційною програмою навчання на Sixth Form є A-level. Це програма, яка передбачає поглиблене вивчення певної кількості предметів на вибір. Як правило, це 3-4 предмета, проте деякі учні не обмежуються такою кількістю і беруть для вивчення більше дисциплін, адже чим більше дисциплін на A-level, тим в більшу кількість університетів можна вступати. Аналогом A-level в Шотландії є програми Highers і Advanced Highers. А європейський аналог A-level – програма IB (International Baccalaureate), яка набирає останнім часом популярність також і в Великобританії. IB вважається більш фундаментальною, оскільки, по-перше, студентам надається вибір предметів з 5-6 груп (експериментальні науки, мова і література, мистецтва, математика та ін.). По-друге, дана програма навчання передбачає виконання певного проекту. По-третє, вона потенційно орієнтована на особистісний розвиток. Якщо ж обирати, що краще підійде саме вам, то найпростіше звернутися до фахівців, наприклад в DEC education, де все розкладуть по поличках.

Ще одна програма навчання – найновіша – це Cambridge Pre-U. Вона вважається найбільш складною. Тут студенти обирають від 3 предметів, крім того, вони проходять програму, спрямовану на розвиток критичного мислення та навчаються самостійно проводити наукові пошуки. Хоча Cambridge Pre-U найскладніша з усіх підготовчих до університету програм, зате вона забезпечує найбільш високі шанси на вступ.

А як же іноземці?

Всі ці програми доступні як британцям, так і іноземцям. Але іноземці мають ще один варіант: пам'ятайте, ми раніше говорили про програму Foundation? Так ось: Foundation – це річна програма підготовки іноземців до університету, що включає, крім іншого, ще й вивчення академічній англійській мові. І не важливо, займалися ви на Sixth Form чи Foundation, – перспективи вступу до вишу у вас будуть хорошими.

Таким чином, середня освіта в Великобританії являє собою досить складну систему, але розібратися в ній під силу кожному. Адже, цілком можливо, пасажирами цього прекрасного корабля, стануть ваші діти.

Читайте більше про особливості середньої освіти в приватних школах Великобританії

Дізнатися більше