Безкоштовна консультація

Безкоштовна консультація

Залиште ваші контакти - і з вами зв'яжеться наш менеджер!

Ім'я
Телефон

Новини

Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг

17.01.2017
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 4

2-5 січня 2017 року

Школа Humboldt Institut у Лінденберг знаходиться у чудовому місці, зовсім недалеко від швейцарських гір, серед мальовничого лісу.

Нам пощастило, видалася сніжна зима, навколо все біле-біле. Третій день поспіль падає сніг, періодично визирає сонечко. Кожен день починається зі сніданку о 8:00, а вже о 8:30 починаються уроки.

Заняття тривають до обіду о 13:00. Це ще й загальні збори, на якому Флоріан, організаційний директор, розповідає про програму на день, плани на наступний день, вітає тих, хто добре себе проявив, і видає штрафи для тих, хто порушив правила.

Відразу після обіду молодь, яка катається на лижах, їде в гори, а решта займається ще півтори години. Потім можна сходити в містечко або зайнятися спортом.

У цілому тут домашня атмосфера, школа функціонує протягом усього року, тут багато молоді, яка приїхала на тривалий час і звикає до обстановки, правил і викладачів.

Сама атмосфера значно відрізняється від англійських і американських шкіл. Можна сказати, що насамперед стоїть дуже серйозне завдання навчати дітей, для яких німецька – вже третя мова (після рідної та англійської). Однак, самі викладачі зовсім не переймаються щодо цього і кажуть, що для Німеччини і Швейцарії цілком нормально навчати дітей трьох і чотирьох мов. Для цього у них вироблена своя система навчання в умовах багатомовності.

Саме тому програма включає в себе багато уроків, які змушують фокусуватися на мові у класі. Увечері обов'язково протягом півтори години діти виконують домашнє завдання. Сьогодні нас чекає ще підготовка до завтрашнього тесту для розуміння того, що вони засвоїли за тиждень.

Із навчанням все досить серйозно. На уроки запізнюватися не можна, не можна їх прогулювати, користуватися телефонами, і взагалі тут потрібно дотримуватись правил. Ви можете їх порушувати, але за порушенням слідує покарання. Вас можуть не пустити на шопінг, змусити розчищати сніг на вулиці. Придумують для кожного своє – ось такі «виховні моменти».

За результатами тестування дітей розподілили на класи рівня:

А1 – Артем і Олег.

А1 – Катя, Даша і Женя.

В1 – Настя Комарова, Влада і Настя Капша.

Вечірні активіти проходять у полегшеному режимі, немає сильного навантаження, тим більше що після всіх занять діти втомлюються і просто хочуть спілкуватися один із одним.

У школі зараз 90 учнів із різних країн світу, є молодь із Бразилії і Болівії, Китаю, Японії, Кореї, Швейцарії, Франції. Мікс дивовижний; найцікавіше, що всі дуже доброзичливі. З досвіду знаю, що це справа випадку, тому вважаю, що нам пощастило. І додам ще й те, що дисципліна тут на висоті – перевіряють присутність у класах, у вечірній час по кімнатах. Це тримає всіх у тонусі, оскільки спокуса дати волю своїм мотивам і бажанням з'являється у багатьох.

Незважаючи на зиму і мороз, всередині у приміщеннях і кімнатах тепло. Ми живемо в крилі в кімнатах із ремонтом, в яких прибирають через день.

Досить смачно годують, меню європейське, завжди свіжі овочі та салати, в перервах протягом усього дня діти можуть їсти фрукти. Вода і чай у вільному доступі. На обід і вечерю завжди є десерт. Ми з друзями підозрюємо, що це для підживлення мозку вуглеводами під час навчання.

Про нашу групу скажу, що всі дуже хороші і гарно вписалися у місцевий колектив. Старанно працюють, тим більше тут обстановка значно сприяє навчанню. Заглянеш у клас – а всі старанно пишуть.

Кілька слів про кожного.

Артем намагається спілкуватися з іншими дітьми, може орієнтуватися на місцевості і самостійно розібратися, куди направлятися в новому місті. Пунктуальний і старанний. Може відволіктися, читаючи книгу або слухаючи музику в навушниках, і щось пропустити в інструкції. Тому, знаючи цю його особливість, дівчатка і я намагаємося йому нагадати час і місце наших зборів. У кімнаті він живе сам.

Олег уважний до всіх інструкцій, намагається вникнути в усі завдання, дуже активний і з задоволенням бере участь у вечірніх активітах. До речі, вони не завжди обов'язкові, можна бути просто присутнім, а можна і взяти участь. Теж сам живе в кімнаті. Видно, що він трохи переживає, опинившись у новому колективі, але дуже намагається не подавати виду, і прекрасно справляється, дуже відкритий до нових знайомств і спілкування. Та й обстановка тут сприятлива, всі дуже доброзичливі.

Багато дітей тут мають початковий рівень володіння німецької мови, і це нікого не бентежить.

Женя тут вже не вперше, і дуже комфортно почуває себе, старанно трудиться. Видно, що він дорослішає, стає розсудливим і спокійним. Оскільки я його знаю вже давно, звичайно, він мене приємно радує своїми успіхами у навчанні і в поведінці. Він чітко знає правила школи і дотримується їх, тому мені зовсім не потрібно йому щось нагадувати.

Даша і Катя весь час разом. Їм навіть хотілося разом жити, але тут втрутився Флоріан з правилами школи. Розмовляючи з вожатими, я їх просила вислухати дівчаток і намагатися пояснити їм, чому є такі правила і що вони дають. На слова Каті про те, що вона не може жити з незнайомою людиною, їй відповідали, що для цієї людини вона теж незнайомка. З ними розмовляли як з дорослими, їх вислуховували і пояснювали, чому саме так. Найголовніше, що вони засмучувалися, що не все складається так, як вони хочуть, але вони не відчували, що з ними не рахуються. Флоріан взяв на себе тягар прийняття рішень, він пропонував варіанти, але сказав, що разом не може їх поселити, щоб вони не говорили одне з одним, оскільки потрібно спілкуватися іноземною мовою, хоча б англійською.

Спочатку я розуміла, що якщо буду вирішувати це питання сама, то дівчата не зможуть зрозуміти, як можна домовлятися по-дорослому. Тому всі переговори вони вели самі в моїй присутності, але всі аргументи і доводи приводили самостійно. Домовитися вийшло, не порушивши правила. Дівчата погодилися на ті умови, які пропонували.

Настя Капша теж в цій школі вже не вперше, вона відчуває себе тут дуже комфортно. Дівчинка зустріла тут старих друзів, поділилася зі мною, що в цей раз багато нових цікавих однолітків, а значить потрібно заводити нових друзів. Вона відкрита і доброзичлива.

Настя і Влада теж дружать, але живуть у різних кімнатах. Влада живе сама, а Настя з сусідкою бразилійкою. Їх можна описати як дорослих і розумних дівчат. Розсудливі і позитивні. Настя мені дуже допомагає, якщо потрібно щось перевести з німецької, безмежно вдячна їй за допомогу. Влада завжди підтримає і побачить найкраще в ситуації.

Загалом, в черговий раз переконуюся, що з позитивним настроєм всієї групи все складається якнайкраще!

Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 5
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 6
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 7
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 8

7 січня 2017 року

Сьогодні вже субота, час пролетів дуже швидко.

Вчора був день підведення підсумків тижня, закінчився він післяобідніми проводами тих, хто вже їде. Завтра приїжджають новенькі.

Хтось плакав, не хотів розлучатися з друзями. Оскільки вікова категорія тут в основному підлітки, то самі розумієте, що емоції зашкалюють. І сльози, і крики, благо приміщення велике, так що є де поміститися загальним радощам.

Нашим дітям на загальному тлі властиві спокій та врівноваженість.

Сьогодні у нас була поїздка у Мюнхен із відвідуванням музею, і потім – з прогулянкою по центру міста. Музей виявився досить цікавим, спрямованість – технічна: світові історичні відкриття у фізиці, хімії, астрономії, історія розвитку суднобудування і авіабудування. Окремий поверх присвячений розвитку ЕОМ – навіть не віриться, що зовсім недавно комп'ютер займав півкімнати. Музей інтерактивний, можна все «помацати». Найголовніше, що в музеї було тепло. Погода морозна, тому на вулиці довго перебувати не дуже приємно.

А ось після музею у нас був вільний час; ми виявилися зовсім недалеко від центральної площі Мюнхена. Дітей відпустили, але о 16:00 потрібно було повернутися до автобусів на парковку.

Всі вже давно чекали шопінгу, тому дуже швидко побігли в центр до ратуші на Марієнплац. Тут знаходиться ратуша з годинником, які відбивають час кожні 15 хвилин. Осторонь від ратуші і площі якраз розташований великий різдвяний ринок із сувенірами і кафешками, а з іншого боку – найбільший мюнхенський собор Фрауенкірхе. Найдивовижніше, що в соборі на першому поверсі діють магазини і всередині є ресторан. Ось так трансформуються культові історичні будівлі.

На все про все у дітей було три години вільного часу.

В автобуси всі повернулися вчасно. Даша з Катею повідомили, що вони навіть не загубилися, як минулого разу в Мюнхені, коли були зі своєю школою. Дівчата вже мали подібний досвід. Настя і Влада поділилися, що часу виявилося не так і багато, хотілося ще погуляти і пробігтися по магазинах.

Олег розповів, що він перекусив знаменитими баварськими сосисками і купив сувенірів на площі. Артем з Женею дуже зацікавилися музеєм, і, якщо бути відвертим, це зрозуміло, тому що він технічний, стільки дослідних зразків я давно не бачила. А зона, яка розповідає про видобуток і переробку металу, взагалі виявилася знахідкою.

Настя Капша вже була у Мюнхені, але на цей раз все було організовано трохи по-іншому, тому вийшло цікаво.

Зібралися всі вчасно і вирушили назад додому, адже шлях не близький, але повертатися приємно. Приїхали – і відразу вечеряти.

І ще у нас було переселення в нові кімнати. Це пов'язано з тим, що на поверсі, де ми жили, продовжать робити ремонт і білити стелі, тому всіх, хто жив на другому поверсі, переселили на третій. З наших це Настя Комарова, Катя, Влада і Женя. Незважаючи на деякі незручності, думаю ці складності ми переживемо.

Завтра вихідний, сніданок о 10 ранку. Чекають нас відпочинок і спокійне проведення часу. Я роздумувала над тим, чи варто щось організовувати додатково, але зваживши всі за і проти, вирішила, що треба дати дітям відпочити. По-перше, на вулиці дуже холодно, і просто гуляти або кудись їхати складно. А, по-друге, тиждень був насиченим і уроками, і прогулянками, а попереду ще тиждень. Хочеться, щоб вони відпочили і були готові з понеділка знову працювати.

Ми обов'язково вийдемо в наше містечко прогулятися, діти спілкуватимуться одне з одним, а ввечері будуть активіти.

Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 9
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 10
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 11

10 січня 2017 року

Пару слів про наше перебування у Humboldt.

Неділя пройшла спокійно, це день заїзду новеньких, тому стафф їздив зустрічати студентів.

Сніданок був пізній, з 10:00 до 12:00, можна було виспатися. Всі намагалися поспати до 9 ранку хоча б, оскільки в будні дні підйом о 7:30.

А ось обід – за розкладом. Після нього ми відпросилися в місто пройтися по свіжому повітрю з тими, хто захотів. Неділя – вихідний, магазини не працюють, тому ми вирішили піти в кафе. До цього часу пішов сніг, і, зручно вмостившись з чашкою ароматної кави, ми просто сиділи і дивилися у вікно.

Городок Лінденберг знаходиться зовсім неподалік від нас. Ми живемо на його околиці, дорога до центру займає лише 20-25 хвилин неспішним кроком.

Наступний вихід у місто у дітей буде завтра. Сьогодні Катя особисто ходила просити про це у Флоріана. Вона говорила англійською, але він відповів, що дозволить тільки в тому випадку, якщо прохання прозвучить німецькою мовою. Загалом, Катя постаралася, за допомогою Флоріана у неї все вийшло, так що завтра діти теж потраплять у місто.

Сьогоднішній день був наповнений навчанням. Результати тесту вже отримані, Настя і Влада написали на 95%, а Настя Капша – 94%. Результати решти завтра уточню.

Після обіду був ще додатковий урок, потім – вільний час, а ввечері після вечері, як завжди, виконання домашньої роботи. Потім був квест. Як сказав Олег, вони бігали по підвалах і шукали скарб. Якби китайці не ховали карти, було б легше.

12.01.2017 року

Розповім докладно про наш другий тиждень перебування у школі Humboldt. Детальніше про особливості. Зізнаюся чесно: нагромаджую інформацію, намагаюся неформально спілкуватися з дітьми, щоб у них не було відчуття, що вони знаходяться «під ковпаком». Це викликано ще тим, що підлітковий (13-15 років) і старший (16-17 років) вік вимагає делікатного підходу з боку дорослих. Це їх особистий простір. Тому ділюся і своїми враженнями, і тим, що вони мені довірливо розповідають, знаючи, наскільки вам цікаво буде про це прочитати.

Другий тиждень відрізняється від першого. З одного боку, є велика залученість у загальний процес, з іншого – накопичується втома і з'являються деякі ментальні та фізичні лінощі у процесі навчання. Це властиво для другого тижня перебування взагалі, а тим більше, що навантаження тут серйозне.

За рівнями складності класи діляться на рівні А1, А2, В1, В2, С1, С2 (де А – початківець, а С – просунутий). Кожен рівень тут ділять на два класи – початковий і просунутий. Припустимо класів А1 два – є А1 і А1А, тобто початковий рівень і просунутий початковий рівень. Так, припустимо, Олег і Артем – на А1, а ось Женя, Катя і Даша на рівні А1А).

Так само Влада, Настя Комарова і Настя Капша – на рівні В1А (просунутому), закріплюють матеріал.

Вимоги школи базуються на оцінювальних стандартах університету Humboldt, які вище, ніж стандарти університету Goethe. Завтра діти пишуть підсумковий тест, який зараховується при 75% виконання всієї роботи (в Goethe він зараховується при 60%).

Уроки включають в себе масу завдань. Сюди входять: вивчення нового словникового запасу, граматика, розмовна мова і обов'язково аудіювання. Обов'язкове завдання – написання творів на задану тему. Для рівня А вимога – описати що-небудь на задану тему, а ось для рівня В – написати міркування на тему з приведенням аргументів «за» і «проти». І також є вимоги до кількості слів; рівень А передбачає 100 слів у творі, а рівень В – 180-200.

Уроки завжди проходять під чуйним керівництвом викладача. Вранці дітей кваплять швидше виходити з їдальні о 8:30 і направляють у класи. До обіду три уроки (один – півтори години до 10:00 і півгодини перерви, а потім – два уроки по 40 хвилин з перервою на 10 хвилин).

А ось виконання домашньої роботи вже проходить у самостійному режимі. Після вечері діти збираються в класах. Кожен день із понеділка по середу на це виділяється година часу, а ось у четвер, перед п'ятничним тестом, на домашнє завдання відводиться дві з половиною години. Потрібно зробити завдання і ще повторити усі теми за останній тиждень. Вожаті (бетройєри) чергують у коридорі і не дозволяють залишати клас без поважної причини. Кожен сам себе організовує. Роботу потрібно виконати, але яким чином ти це зробиш – повністю твоя відповідальність. Погоджуся, що це – непросте завдання, адже потрібно зібратися з думками увечері, після навчального дня. Спочатку всі дуже довго «розгойдуються», але в результаті все-таки заспокоюються і залучаються до роботи.

Скажу відразу, що тут ще позначається мотивація кожного. Дівчата з рівня В – Настя Комарова, Влада і Настя Капша – спокійно виконують домашні завдання, оскільки вони чітко знають і розуміють, яких результатів хочуть домогтися. Домашньої роботи задають у цілому від 4 до 8 аркушів А4. Враховується весь пройдений матеріал за день.

Потрібно віддати належне спокою німців у плані навчання німецької мови. Вони прекрасно бачать, що на першому місці стоїть, безперечно, англійська. Кожен, хто тут навчається, розмовляє англійською, це дуже зручно в комунікації, якщо хтось зовсім не розуміє німецьку. Всі викладачі володіють англійською теж. Але головний аргумент учителів такий: якщо ти хочеш у майбутньому мати хорошу роботу і отримувати гідну зарплату, то тобі варто вчити німецьку, оскільки Німеччина на сьогодні лідирує практично за всіма позиціями в Європі. Відповідно, навчання носить серйозний характер, практично більшість студентів тут ті, хто планує навчатися у школі або вступати до вишів Німеччини.

Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 12
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 13
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 14
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 15

Перед класом Олега і Артема стоїть складне завдання, адже вони на початковому рівні. Здавалося б, що тут простіше – аж ні! Виходить, на початковому рівні потрібно прикладати більше зусиль, оскільки знання тільки-тільки накопичуються. Артем часто на заняттях читає Кафку в оригіналі, каже, що завдання для нього дуже прості, але, як констатує його вчителька, поки що у вправах він робить помилки. Основи вимагають детального опрацювання, і тут вище голови відразу не стрибнеш.

Олег відповідально трудиться і виконує всі завдання. Тому, запитуючи про нього у вчителя, я отримала тільки позитивні відгуки. Як я вже писала, минулого тижня у них був учитель Пауль, і виявилося, що він володіє багатьма мовами. Пауль дуже добре розмовляє російською, тому допомагав дітям із перекладом, роз'яснюючи все детально. Це було дуже зручно. Тепер у них викладає Марія, досить серйозна вчителька, але дітям цікаво подивитися інший стиль викладання.

У класі В1 сьогодні Анніка замінює уроки протягом усього дня, і вона, як директор з навчання, підійшла до цього з серйозним настроєм. Коли я зустріла Владу на перерві, та так і сказала, що навантаження зашкалює, і завдання пішли на випередження. Але це необхідна жертва, щоб закріпити пройдений матеріал. А Настя Комарова за обідом жваво розповідала, що твір їм задали за обсягом більше, ніж зазвичай, і дали на написання 45 хвилин.

У Даші, Каті і Жені викладає Тіна, мила і добра німкеня, з відмінним досвідом викладання. Вони на цьому тижні вивчали предмети побуту. Вчорашнім завданням було описати свою кімнату, і ми допомагали Жені в цьому. До речі, Тіна відзначила, що він сьогодні в класі був дуже залучений у процес. Загалом, ми домовилися, що якщо виникають труднощі з виконанням домашньої роботи, то можна просити допомоги у тих, хто знає мову краще і знаходиться на рівнях вище. Це нормально, адже так ти і виконаєш те, що потрібно, і не отримаєш зауваження, і поліпшиш свій творчий хист. Тим більше, що інші діти завжди з задоволенням готові допомогти. З Катею ми сьогодні вже обговорювали, як краще підготуватися до завтрашнього тесту, і вона налаштована рішуче.

Катя у нас – майстер по спілкуванню і з питань про щось домовитися. Якщо треба, вона і запитає, і уточнить. Ми мотивуємо її отримувати нові знання і працювати для цього. Даші теж навчання дається добре, і вчителька відзначає її старанність; вона завжди уважна і посидюща. Встигає і своє завдання виконати, і допомогти сусідові по парті. Поруч із нею якраз сидить китайський хлопчик, він на диво дуже товариський.

Активіти посідають друге місце за кількістю затраченого часу в будні дні. Розваги тут стандартні. У вівторок і п'ятницю діти відвідують місто, в середу після обіду – поїздка на невелику екскурсію. Всі інші дні залежать від погоди. Часто те, чим діти будуть займатися, вирішується безпосередньо незадовго до виходу. Припустимо, якщо сьогодні на вулиці мокрий сніг або сніг з дощем, заплановані санки і вихід в ліс уже скасовуються.

Ті, у кого в програмі лижі – а це Даша, Катя і Олег – після обіду одразу їдуть на гору кататися. У них своя програма, вони і обідають в першу чергу, оскільки о 13:45 їм уже пора виїжджати. Повертаються вони близько 17:00, ближче до вечора, тому в наших пообідніх заходах участі не беруть. А от увечері вони записані в загальну програму. Спочатку було незвично, але з часом всі залишилися цілком задоволені. Якщо треба, дівчата просять, щоб їх відвезли у магазин за покупками після поїздки.

Завтра Даша і Катя хотіли відпроситися з лижної вилазки, оскільки вони пишуть тест і, можливо, буде потрібний додатковий час, щоб його дописати. З лижами у програмі це зробити буде неможливо. Я вважаю, що це цілком розумне рішення, але сказала їм, що вони повинні запитати дозволу у Флоріана і у батьків, пояснивши причини їхнього рішення.

В цілому, активіти задовольняють потребу зміни діяльності, дозволяють переключитися, порухатися, розважитися, вийти на вулицю і побути на свіжому повітрі. Вікова аудиторія тут – підлітки, і їм хочеться спілкуватися, вони раді вільному часу. Можна грати в ігровій кімнаті в настільний теніс, у волейбол у спортзалі, в ігри з вожатими. Час є до 22:30. Коли настає відбій, потрібно розходитися по кімнатах. Сьогодні увечері всі звільняться тільки о 21:30, після домашнього завдання, і дітям залишиться година часу приготуватися до сну.

До речі, з дисципліною тут все доволі суворо. Контроль відвідування уроків, обов'язкових активітів, відбою. Будь-які порушення – штрафна робота. Женя вже отримував свій штраф, Настя Капша прибирала сніг, Катя отримувала свій штраф, але зуміла пояснити Флоріанові, що трапилося, і він його зняв. Це вже тут норма, кожен обід всі прислухаються, кого назвуть, оскільки часто буває, що попався. Сьогодні нікого не назвали. Даша переживала, тому що вранці запізнилася на урок. Дуже зраділа.

Насправді, з боку це схоже на гру між дорослими і дітьми. Дорослі встановлюють правила і кордони, а діти спочатку відчувають межі, а потім розслабляються і починають вчитися. Так і з телефонами. Наприклад, їх не забирають взагалі, але на прийомах їжі не можна дивитися у телефон, тому що заберуть, як і на уроках.

Але насправді багато що залежить від стаффа, адже така дисципліна зараз завдяки Флоріанові, старшому адміністратору. І ще на цьому тижні до нього приєднався Марк, головний вожатий і головний по активітам. У цілому відчуття підконтрольності присутні. Для наших старших дівчаток, Насті Комарової та Влади, виконання цих правил взагалі не складає труднощів, вони і мислять, і міркують уже як дорослі, спокійно виконують всі вимоги.

Ще багато різних дрібниць відбувається щодня, але в цілому все добре. Дітям подобається. Зі свого боку я, оцінюючи організаційний процес і бачачи позитивну динаміку і багато позитивних моментів, можу сказати, що мені теж подобається. Завтра завершальний день, а в суботу вранці, о 6:30, ми виїжджаємо зі школи, і о 15:00 будемо в Києві!

Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 16
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 17
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 18
Щоденник групової поїздки у Humboldt Institut, Лінденберг. Фото - 19
Назад